Youth America Grand Prix

YAGP Winners

YAGP 2010 New York, NY Finals


SENIOR AGE DIVISION

GRAND PRIX

William Bracewell, 18 (Royal Ballet School, UNITED KINGDOM)


WOMEN
Award
Winner
Gold Medal Hannah O'Neill, 16 (The Australian Ballet School, AUSTRALIA)
Silver Medal     Zhao Wan Ting, 17 (The Rock School for Dance Education, PA, USA/Beijing Dance Academy, P.R. of CHINA)
Bronze Medal Shang Yao Qian, 15 (Beijing Dance Academy, P. R. of CHINA)


TOP 12 - WOMEN
Claudia Dean, 17 (Royal Ballet School, UNITED KINGDOM)
Emily Entingh, 15 (Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA)
Anna Ishii, 17 (New Zealand School of Dance, NEW ZEALAND)
Min Jung Kim, 15 (Korean National University, KOREA)
Yurika Kitano, 19 (Boston Ballet School, MA, USA
Natalie Krakirian, 16 (Burbank School of the Ballet, CA, USA)
Fernada Lopes, 15 (Ballet Jovem de Sao Vincente, BRAZIL)
Hannah O'Neill, 16 (The Australian Ballet School, AUSTRALIA)
Shang Yao Qian, 15 (Beijing Dance Academy, P.R. of CHINA)
Alys Shee, 15 (Canadian Ballet Theatre, CANADA)
Zhao Wan Ting, 17 (The Rock School for Dance Education, PA, USA/Beijing Dance Academy, P.R. of CHINGA)
Sun Yi, 16 (Beijing Dance Academy, P.R. of CHINA)


MEN
Award
Winner
Gold Medal Edo Wijen, 17 (Royal Ballet School of Antwerp, BELGIUM)
Silver Medal Joan Sebastian Zamora, 16 (The Rock School for Dance Education, PA, USA)
Bronze Medal (tie) Arata Miyagawa, 17 (Tsubota Ballet School, JAPAN
Bronze Medal (tie) Jong Suk Park, 18 (The Washington School of Ballet, DC, USA)


TOP 12 - MEN
Jack Bertinshaw 17 (Tanz Akademie Zurich, SWITZERLAND)
William Bracewell, 18 (Royal Ballet School, UNITED KINGDOM)
Dmitriy Byakov, 17 (Perm State Ballet School, RUSSIA)
Shu Kinouchi, 17 (American Ballet Theatre Jacqueline Kennedy Onassis School, NY, USA)
Arata Miyagawa, 17 (Tsubota Ballet School, JAPAN)
Jong Suk Park, 18 (The Washington School of Ballet, DC, USA)
Aaron Smyth, 18 (American Ballet Theatre Jacqueline Kennedy Onassis School, NY, USA)
Phillippe Solano, 19 (Jeune Ballet Mediterranean, FRANCE)
Wang Wei, 17 (Beijing Dance Academy, P.R. of CHINA)
Edo Wijen, 17 (Royal Ballet School of Antwerp, BELGIUM
Joan Sebastian Zamora, 16 (The Rock School for Dance Education, PA, USA)
Raffaele Zarrella 16 (Vienna State Opera Ballet School, AUSTRIA)


JUNIOR AGE DIVISION

YOUTH GRAND PRIX

Sam Zaldivar, 14 (Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA)


WOMEN
Award
Winner
Gold Medal Leah Christianson, 13 (Joffrey Ballet' s Academy of Dance, IL, USA)
Silver Medal Kaho Ogawa, 14 (Ballet Academy RELEVE, JAPAN)
Bronze Medal Miko Fogarty, 12 (Diablo Ballet Apprentice Program, CA, USA)


TOP 12 - WOMEN
Natsuka Abe, 12 (Reiko Sugai Ballet Academy, JAPAN)
Sewon Ahn, 14 (Yewon School, KOREA)
Miki Akuta, 13 (Kazuko Sugihara Ballet Art, JAPAN
Leah Christianson, 13 (Joffrey Ballet's Academy of Dance, IL, USA)
Miko Fogarty, 12 (Diablo Ballet Program, CA, USA)
Talia Kester, 14 (Southland Ballet Academy, CA, USA)
Isabella La Freniere, 13 (Joffrey Ballet's Academy of Dance, IL, USA)
Kennedy Kawaii Liggett, 13 (Faubourg School of Ballet, IL, USA)
Kaho Ogawa, 14 (Ballet Academy RELEVE, JAPAN)
Han-deul Oh, 14 (Yewon School, KOREA)
Alexandra Parson, 13 North Carolina Dance Theatre, NC, USA)
Agnes Su, 13 (Southland Ballet Academy, CA, USA)


MEN
Award
Winner
Gold Medal Derek Dunn, 14 (The Rock School for Dance Education, PA, USA)
Silver Medal Yuto Ideno, 14 (Mie Hatanka Ballet School, JAPAN)
Bronze Medal David Navarro Yudes, 13 (Escola de Dansa "Marisa Yudes", SPAIN)


PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION

HOPE AWARD

Aran Bell, 11 (Maison de la Dansa, ITALY)


WOMEN
Award
Winner
Gold Medal Riho Sakamoto, 11 (Kirov Academy of Ballet of Washington, DC, DC, USA)
Silver Medal Maya Uchida, 10 (Kazuko Sugihara Ballet Academy, JAPAN)
Bronze Medal Gaya Bommer Yemini, 11 (Nadine Bommer Dance Academy, ISRAEL)


MEN
Award
Winner
Gold Medal Sunu Lim, 10 (Ko Eun Kyung Ballet Academy, KOREA)
Silver Medal Juan Miguel Fernandez Vera 10 (En Pro del Talento Veracruzano, MEXICO)
Bronze Medal Reo Morikawa, 11 (Yoko Tagawa Ballet Academy, JAPAN)


TOP 12 - MEN & WOMEN
Aran Bell, 11 (Maison de la Dansa, ITALY)
Sunu Lim, 10 (Ko Eun Kyung Ballet Academy, KOREA)
Sae Maeda, 11 (Mayumi Kinouchi Ballet Studio, JAPAN)
Yulia Mikhaylova, 11 (Ballet School Named L. Jacobsen, RUSSIA)
Reo Morikawa, 11 (Yoko Tagawa Ballet Academy, JAPAN)
Yuna Nagoko, 11 (Kaneta Kono Ballet Academy, JAPAN)
Nayeli Paez, 10 (Carla Eugenia Escuela de Danza, MEXICO)
Chamorro Montserrat Sahari, 9 (Academia de Danza Bettina Ramos, PARAGUAY)
Riho Sakamoto, 11 (Kirov Academy of Ballet of Washington, DC, DC, USA)
Maya Uchida, 10 (Kazuko Sugihara Ballet Academy, JAPAN)
Juan Miguel Fernandez Vera 10 (En Pro del Talento Veracruzano, MEXICO)
Gaya Bommer Yemini, 11 (Nadine Bommer Dance Academy, ISRAEL)


PAS DE DEUX


Award
Winner
Gold Medal Korean National University, KOREA Pas de Deux from La Fille Mal Gardee
Ki Hwan Cha, 18 (Korean National University, KOREA)
Min Jung Kim, 15 (Korean National University, KOREA)
Silver Medal Shen Zhen Art School, P.R. of CHINA Pas de Deux from Le Corsaire
Yu Hiu Tung, 16 (Shen Zhen Art School, P.R. of CHINA)
Lan Zhi Ming, 23 (Shen Zhen Art School, P.R. of CHINA)
Bronze Medal Canadian Ballet School, CANADA Pas de Deux from Don Quixote
Alys Shee, 15 Canadian Ballet School, CANADA)
Marc St. Pierre, 22 Canadian Ballet School, CANADA)


ENSEMBLES


Award
Winner
Gold Medal Ateneo Danza, ITALY Taratata
Silver Medal Escuela Superior de Musica Y Danza de Monterrey, MEXICO Doscientos
Bronze Medal Opera Ballet, BRAZIL Alvorada (Spring)


ENSEMBLES
Ateneo Danza, ITAY Taratata
Ballet Jovem de Sao Vincente, BRAZIL Dacando Bach
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy/Lovett Dance Center, CA, USA Douceur de L'Air
Ellison Ballet Professional Training Center, NY, USA Offenbach Adagio
Escuela Superior de Musica Y Danza de Monterrey, MEXICO Doscientos
Lovett Dance Center, CA, USA Searching
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD, USA The Winner is……..
Opera Ballet, BRAZIL Alvorada (Spring)
Point Park University, PA, USA The Intruder
Southland Ballet Academy, CA, USA Into the Red
The Rock School for Dance Education, PA, USA Hit and Kick
Tsubota Ballet School, JAPAN Japan Festival


SPECIAL AWARDS


Award
Winner
GRISKHO MODEL SEARCH Anisa Scott, 16 (International Ballet School, CO, USA)
OUTSTANDING ARTISTRY AWARD PRESENTED BY DANCE EUROPE MAGAZINE Edo Wijen, 17 (Royal Ballet School of Antwerp, BELGIUM)
THE SARAH CHAPIN LANGHAM OUTSTANDING CONTEMPORARY DANCER AWARD     Natalie Krakirian, 16 (Burbank School of the Ballet, CA, USA)
MARY DAY ARTISTRY AWARD Jack Bertinshaw 17 (Tanz Akademie Zurich, SWITZERLAND)
OUTSTANDING SCHOOL AWARD Beijing Dance Academy, P.R. Of CHINA


SCHOLARSHIP AWARDS

Last Updated ( 07/25/10 )

American Ballet Theatre Summer Intensive, NY, USA
Miki Akuta
Emily Hayes
Tate Lee
Reo Morikawa
Adalie Clauss
Kota Fujishima
Ayane Ikeda
Kaho Ogawa
Kurumi Kosaka



American Ballet Theatre Jacqueline Kennedy Onassis School, NY, USA
Kaho Ogawa
Claire Davison
Beau Fisher
Michaela de Prince
Anson Zwingelberg



Australian Ballet School, AUSTRALIA
Drew Heddich
Natsuka Abe
Miki Akuta
Satoki Habuchi
Yuiko Hirohashi
Minami Hoshino
Miyu Iida
Mei Ishibashi
Yamato Kato
Kanon Kitamura
Nao Kuroiwa
Sae Maeda
Miho Morita
Yuna Nagaoka
Eriko Nakajima
Shun Nakajima
Kaho Ogawa
Anri Okada
Kyoka Okuyama
Nana Sakai
Rio Sato
Saeka Shirai
Marin Soki
Rena Takahashi
Mayu Takahashi
Mizusa Takakoshi
Takafumi Tamagawa
Minami Tanaka
Atsuya Tanaka
Nao Tashiro
Maya Uchida
Yuma Yasui



Ballett Academie Munchen, GERMANY
Kirill Poselyanov
Melissa Abel
Marya Zhdanova



Ballet West II, UT, USA
Beckanne Sisk



Ben Stevenson Houston Ballet Academy, TX, USA
Natalie Krakarian
Talia Kester
Yu Hiu Tung



Bolshoi Ballet Academy Summer Intensive
Gabe Shayer
Nemu Kondo
David Soares
Rina Kanehara
Yuna Nagaoka



Canada's National Ballet School, CANADA
Sena Sirae
Nao Ikeda
Miki Akuta
Yuto Ideno
Miho Morita
Minkyung Lee
Yoshi de Groof
Chris Revels
Hiroaki Ishida



Dresden Ballet Company, GERMANY
Andrew Pontius
Arata Miyagawa
Kento Terashita



Harid Conservatory, FL, USA
Dafnue Lugui Barbosa
Edison Barbosa
Aleph Albert Rodriques de Sousa
Diogo Goncalves da Silva
Stephen Pilcher



Joffrey Ballet Academy – Official School of the Joffrey Ballet
Carolina de Souza Bastos
Anderson de Jesus Lopes



Joffrey Ballet
Anna Ishii



John Cranko School at Stuttgart Ballet, GERMANY
Agnes Su
Alexander McGowan
Lauren Baznik
Gabe Shayer
Fernada Lopes
Isabela Mazzo Miorim
Paula Rezende
Pablo von Sternenfels
Andrea Salazar
Mariana Layun



Kirov Academy of Ballet of Washington, DC, USA
Natsuka Abe
Nana Sakai
Minkung Lee
Natalia Kenner
Rahel Lebsekal



New Zealand Dance Academy, NEW ZEALAND
Chrstyn Fentroy
Hinano Ito
Mikino Karube
Orlando Ballet
Jessika Nasser C. Assef
Joseph Delfin Hernandez
Daniela Castro
Israel Garcia Chenge
Yubal Eduardo Morales Rubio
Mariana Janine Morfin
Josue Daniel Rebollo Moran
Andrea Lemus
Carla Eugenia Trevino
Daniela A. Villareal
Pitzintecutli Mendez Zenteno
Jacopo Dalmasso
Peter Weil
Lauren Parrott



Palucca Schule, GERMANY
Akane Yoshimura
Yamato Kato
Kento Terashita
Shizen Kazama



Princess Grace Academy of Dance, MONACO,
Nicole Gritti
Rafaele Zarella
David Navarro Yudes
Ka'imi Cambern
Gabe Shayer
Miki Akuta
Chiyo Katayama
Ran Takahashi
Agnes Su
Maria Contreras Palomar
Kennedy Kawai Liggett
Isabella Miorim
Isabella Torres
Vanessa Paula de Souza
Alexandro F. Akapori
Yuto Ideno



Royal Ballet School, UNITED KINGDOM
Esteban Hernandez
Shang Yao Qian
Joan Sebastian Zamora
Miki Akuta
Chiho Katayama
Shizen Kazama
Marin Soki
Koyomi Kosaka



Royal Winnipeg Ballet, CANADA
Steven Possan
Kylie Duggan



Stanislavsky Ballet Theatre, RUSSIA
Arata Miyagawa
Walnut Hill, MA, USA
Philip Sergeychuck



Washington Ballet School, DC, USA
Ricardo Luis Macedo
Sebastian Adams
Natalia Kennern
Yutaka Okawaki
Makiko Sutani
Masayuki Takahashi
Taiyu Toyonaga
Yurika Uda
Masayuki Takahashi



The Rock School for Dance Education, PA, USA
Andrea Silva
Alina Parra
Lucaro Chapela
Frida Ocampo Canno
Claudi Fernandez
Valeria Valls Chavez
Juliette Doherty
Lynn Rebecca Mantay
Amy Hoelfrich
Hannah Bettes
Nanami Kamura



Zurich Ballet Academy, SWITZERLAND
Gabriel Maxwell
Andrei Nicolai Cozlac