YAGP GALA 2008

Gala program

Monday, April 30, 2007 at 7:00pm
NY City Center


ACT I: Program

The winners of Youth America Grand Prix 2007
International Student Ballet and Contemporary Dance Scholarship Competition.

Tomoha Terada, 12
(Tanaka Ballet Art, JAPAN),
1st Place Junior Men’s Division

"Variation from Coppelia"
Choreography: Arthur St. Leon

Paulina Guraieb Abella, 10
(Fomento Artistico Cordobes, MEXICO), Hope Award, Pre-Competitive Division

"Variation from Graduation Ball"
Choreography: David Lichine

Kiril Kulish, 12
(San Diego Academy of Ballet, CA, USA), Youth Grand Prix Award
(Junior overall winner)

"Variation from Le Corsaire"
Choreography: Marius Petipa

DANCE WORLD made in TAKANE, JAPAN, 2nd Place Ensemble Division

"Ballade- Deep in my Heart"
Choreography: Takane

Francesca Dugarte Romero, 17
(Academia de Ballet Clasico Nina Novak, VENEZUELA), 2nd Place Senior Women’s Division

"Variation from Le Corsaire"
Choreography: Marius Petipa

Megumi Horiuchi, 14
Kaneta Kouno Ballet Academy, JAPAN, 1st Place Junior Women’s Division

"Variation from Harlequinade"
Choreography: Marius Petipa

Orlando Ballet School, FL, USA, 2006 Outstanding School Award

"Dance of the Hours"
Choreography: Richard Cook

Ryan Steele, 16
(Dance Dynamics Performing Arts Center. MI, USA), Sarah Chapin Langham Award Recipient

"Solo"
Choreography: Carlos dos Santos Jr.

Aurora Dickie, 18
(Pavilhàod – Centro De Artes, BRAZIL), 3rd Place Senior Women’s Division

"Variation from Don Quixote"
Choreography: Marius Petipa

Telmo Higino Gomes Moreira, 15
Escola de Danca do Conservatorio Nacional, PORTUGAL, Dance Europe Magazine’s “Best European Dancer” Award Recipient

"Folia"
Choreography: Catarina Moreira

Formento Artistico Cordobes, MEXICO, 1st Place Ensemble Division

"Muy Dentro De La Tierra"
Choreography: Rosario Murillo

Sarah Michelle Murawski, 15
(The Rock School for Dance Education, PA, USA), Sarah Chapin Langham Award Recipient

"Rencontre"
Choreography: Servy Gallardo

Young Gyu Choi, 16
(Tanz Akademie Zurich Taz, SWITZERLAND), 2nd Place Senior Men’s Division

"Variation from Paquita"
Choreography: Marius Petipa

Camille Bracher, 15
Ballet Theatre Afrikan, SOUTH AFRICA, Outstanding Contemporary Dancer Award

"Age of Noise"
Choreography: Kitty Phetla

Yoshikazu Asada (18)
(Hazaki Koshiba Ballet School, JAPAN), 2nd Place Senior Men’s Division

"Variation from La Sylphide"
Choreography: August Bournonville

Whitney Jensen, 14
(Valentina Kozlova’s Dance Conservatory of New York, NY, USA) & Reyneris Reyes
(Non-Competing Partner, Boston Ballet), 2nd Place Junior Women’s Division

"Pas de Deux from Pharoh’s Daughter"
Choreography: Marius Petipa

Jim Nowakowski, 17
The Timothy M. Draper Center for Dance Education, NY, USA), 1st Place Senior Men’s Division

"Acteon’s Variation from Diana & Acteon"
Choreography: Agrippina Vaganova

Melissa Hamilton, 18
(UNITED KINGDOM / GREECE), Grand Prix Award Recipient (Contract to ABT Studio Company)

"Variation from Don Quixote"
Choreography: Marius Petipa

The Finalists of YAGP 2007 International student ballet and contemporary dance competition

"Grand Defilé"
Choreography:  Carlos dos Santos, Jr.

ACT II: STARS OF TODAY

Aurelie Dupont, 
Manuel Legris (Paris Opera Ballet)
"Petite Mort"
Choreography: Jiri Kylian
Music: Wolfgang Amadeus Mozart
Cecilia Kerche, Vitor Luiz 
(Ballet Teatro Municipal of Rio de Janeiro)
"La Esmeralda" - Pas De Deux 
Choreography: Jules Perrot
Music: Cesare Pugni
Xiomara Reyes, 
Gennadi Saveliev (ABT)
"Spring Waters"
Choreography: Asaf Messerer
Music: Sergei Rachmaninoff 
MOMIX "Moonbeams" (from "Lunar Sea") 
Choreography: Moses Pendleton
Music: Kevin Dooley, The Star Seeds
Desmond Richardson, Clifford Williams (Complexions Contemporary Ballet) "Choke" - WORLD PREMIERE
Choreography: Dwight Rhoden
Music: Sergey Gordeev
Paloma Herrera (ABT) 
and Nicolaj Hübbe (NYCB)
"Rubies" (from "Jewels")
Choreography: George Balanchine
© The Balanchine Trust
Music: Igor Stravinsky
Isabella Boylston (ABT, YAGP Alumna) 
and David Hallberg (ABT)
"Quiet Music" - WORLD PREMIERE
Choreography: Benjamin Millepied
Music by: Nico Muhly
Ashley Bouder (NYCB) 
and Joseph Phillips 
(San Francisco Ballet, YAGP alumnus)
"Stars and Stripes"
Choreography: George Balanchine
© The Balanchine Trust
Music: John Philip Sousa
Alicia Amatriain, 
Jason Reilly (Stuttgart Ballet)
"Mono Lisa" - NEW YORK PREMIERE 
Choreography: Itzik Galili
Music: Thomas Höfs
Aurelie Dupont, 
Manuel Legris (Paris Opera Ballet)
"La Dame aux Camelias" - Black Pas De Deux
Choreography: John Neumeier
Music: Frederic Chopin
Marianela Nuñez,
Thiago Soares (The Royal Ballet)
"Le Corsaire" - Pas De Deux
Choreography: Marius Petipa
Music: Adolphe Adam

"The performance of "Stars and Stripes" and “Rubies” (from “Jewels”) was made possible by arrangement with and courtesy of The George Balanchine Trust."